Vyšle Čína vojenské lode k pobrežiu Sýrie?

11.9.2013

in Vojny a armády

4.00 avg. rating (78% score) - 2 votes

Minulý týždeň sa objavila informácia, že Čína vyslala možnože k pobrežiu Sýrie výsadkovo-vrtuľníkovú loď Czinganshaň. Táto informácia môže svedčiť o zmene línie správania sa Číny voči lokálnym konfliktom za účasti USA.

CzinganshanMožnože onedlho Čína začne podobne ako Rusko používať svoju flotilu na demonštráciu prítomnosti, poskytnutie politickej podpory a zabezpečenie zásobovania svojich spojencov, ktoré sú pod nátlakom Západu.

Nemôžeme vylúčiť, že v perspektíve sa podobné operácie budú uskutočňovať spolu s Ruskom a práve na prípravu k podobnému scenáru boli zamerané rozsiahle rusko-čínske vojensko-námorné cvičenia posledných rokov.

Predtým Čína už posielala vojenskú loď do zóny konfliktu. V roku 2011 čínsky raketový krížnik poslali k pobrežiu Líbye na zaistenie bezpečnosti pri evakuácii čínskych občanov z tejto krajiny. Ale vyslanie k pobrežiu Sýrie lode Czinganshaň môže mať iné príčiny. Podľa publikácií čínskych masmédií ku koncu augusta zostalo v Sýrii len 46 občanov Číny. Ich evakuácia pomocou výsadkovo-vrtuľníkovej lode je asi ťažko účelná. Taký malý počet ľudí sa dá rýchlo prepraviť autobusom do susednej krajiny a následne evakuovať lietadlom do Číny.

Rusko pravidelne vysiela k pobrežiu Sýrie výsadkové lode. Informované zdroje tvrdia, že práve na nich sa uskutočňujú dodávky zbraní do Sýrie. Rusko začalo používať výsadkové lode na tieto účely potom, ako minulý rok Veľká Británia zabránila prechodu do Sýrie civilnej prepravnej lode Alaid, ktorá prepravovala opravené vrtuľníky pre sýrsku armádu. Na rozdiel od civilnej lode vojenskú výsadkovú loď nemôžu zadržať, zastaviť alebo prehliadnuť.

Stále plavby do Sýrie sú ťažkým bremenom pre výsadkové sily ruskej flotily, v ktorých je obmedzený počet neveľkých a technicky amortizovaných lodí. Ale na pozadí pripravujúcej sa operácie USA v Sýrii, k jej pobrežiu vyslala ešte 2 výsadkové lode. Ak bude potrebné môžu ich využiť na evakuáciu zo Sýrie ruských občanov.

Rusko a Čína dosiahli veľké úspechy v politickej podpore sýrskej vlády, ktorá musí odporovať zahraničnému nátlaku. A rastúca autorita Číny ho núti zaujať aktívnejšiu pozíciu v najostrejších otázkach svetovej politiky. V neďalekej budúcnosti asi uvidíme zvýšenie úlohy Číny v koaličných operáciách a nemôžeme vylúčiť, že v nejakej situácii môže Čína prevziať poprednú úlohu

Zdroj: slovak.ruvr.ru

Váš názor nás zaujíma, prosím pridajte komentár:

{ 0 comments… add one now }