Vietnamské úrady budú skúmať vakcínu Cervarix

19.7.2013

in Zdravie a strava

3.00 avg. rating (67% score) - 1 vote

Kvôli úmrtiu vietnamského dievčaťa po očkovaní Cervarixom od GlaxoSmithKline budú vietnamské úrady skúmať túto vakcínu.

cervarixJedna výrobná dávka očkovacej látky Cervarix proti rakovine krčka maternice bude musieť byť hlbšie otestovaná, aby sa objasnila smrť 17-ročného dievčaťa, ktoré zomrelo krátko po očkovaní touto vakcínou, povedali zdravotnícke úrady Ho Či Minovho mesta (Ho Chi Minh City = HCMC) na stretnutí v piatok (31.V.2013 — pozn.prekl.). Odbor zdravotníctva HCMC to vyhlásil po tom, ako vyšetrovanie príčiny úmrtia mladej Dang Kim Či nedospelo k žiadnemu záveru, hoci zomrela už pred vyše mesiacom.

Dang Kim Či našli mŕtvu 6.IV.2013 zhruba 7 a pol hodiny po očkovaní Cervarixom v Stredisku zdravotníckej prevencie 9. okrsku. Ako zaznelo na stretnutí, pitva zistila „akútny opuch pľúc“, čo je choroba, pri ktorej sa v pľúcach hromadí tekutina. V krvi, moči a žalúdočnej tekutine bolo zistených niekoľko liekov: paracetamol, ktorý sa často používa na úľavu od bolesti a zrážanie horúčky; propanolol, ktorý sa používa na liečbu triašky, bolesti hrudníka a vysokého krvného tlaku; a adrenalín, ktorý sa používa na liečbu zástavy srdca. Táto mladá žena nevykazovala žiadne príznaky choroby a pred jej úmrtím neboli známe žiadne záznamy o dedičných chorobách v jej rodine, zaznelo na stretnutí. Podľa odboru zdravotníctva HCMC treba podrobiť zvyšné liekovky z tej istej výrobnej dávky, vakcínou z ktorej očkovali Dang Kim Či, „špecializovanejším testom“.

Dr. Le Thanh Thy, riaditeľ Strediska zdravotníckej prevencie 9. okrsku, povedal, že Cervarix vyrába spoločnosť GlaxoSmithKline (GSK; de facto monopolný dodávateľ všetkých plne hradených vakcín pre povinné očkovanie detí na Slovensku — pozn.prekl.) a že dátum expirácie je August 2015. Stredisko kúpilo 30 kusov z tejto výrobnej dávky od Hoang Duc Company a doposiaľ použilo 28 z nich. Dr. Le Thanh Thy povedal, že doposiaľ nezaznamenal akékoľvek nepriaznivé reakcie pacientiek na podanie vakcín z tejto podozrivej výrobnej dávky (šarže).

Na stretnutí odznelo, ťe Dang Kim Či dostala prvú dávku Cervarixu 6.III.2013. Tá pochádzala z inej výrobnej dávky a mala rovnaký dátum expirácie. Mesiac na to (6.IV.2013) dostala o 900 druhú dávku. V ten deň okolo 1630 prišiel do jej domu na návštevu jeden zo susedov po tom, ako sa mu telefonicky sťažovala na únavu a spavosť. Dang Kim Či neodpovedala, hoci na ňu sused neprestajne volal. Potom sa vlámal do jej domu a našiel ju ležať v kúpeľni. Údajne bola „nehybná“ a nič sa na tom nezmenilo ani keď z ňou zatriasol. Potom mladú ženu rýchlo odviezli do nemocnice, zatiaľčo jej telo zmodralo, jej srdce prestalo tĺcť a jej dych sa zastavil. Na príchode do nemocnice bola prehlásená za mŕtvu.

Úmrtie Dang Kim Či nastalo uprostred škandálov okolo chybných vakcín, ktoré zaplavili Vietnam od začiatku tohto roka (2013). Začiatkom mája 2013 Ministerstvo zdravotníctva Vietnamu zastavilo používanie vakcíny Quinvaxem (5-zložková vakcína od firmy Crucell (dnes Johnson & Johnson) proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, žltačke typu B a baktérii Haemophilus influenzae typu b — pozn.prekl.) po úmrtiach 9 bábätiek po podaní tejto vakcíny v priebehu 6 mesiacov. Mnoho ďalších bábätiek vo veku od 2 do 4 mesiacov, kedy sa táto vakcína podáva, skončilo s komplikáciami. Vakcínu Quinvaxem teraz kontroluje Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization = WHO). Neskôr prichytili zdravotníka v zdravotnom stredisku mesta Tuj Hoa v stredo-vietnamskom kraji Fu Jen, ako podáva dvom chlapcom expirované vakcíny proti osýpkam, príušniciam a ružienke.

Autor: Nguyen Mi, Zdroj: slobodavockovani.sk, Preklad: Ing. Marián Fillo

Váš názor nás zaujíma, prosím pridajte komentár:

{ 0 comments… add one now }