Tajné stretnutie šéfa Mossadu v Turecku

14.6.2013

in Tajné spoločenstvá

3.00 avg. rating (67% score) - 1 vote

Riaditeľ izraelskej spravodajskej služby Mossad sa tajne stretol s námestníkom tureckej spravodajskej agentúry. Témou stretnutia bol posledný vývoj v regióne.

Tamir PardoTurecký denník Hurriyet o stretnutí informoval v stredu. Tajná schôdzka prebehla v Ankare 10. júna medzi Tamirom Pardom a Hakanom Fidan. Počas stretnutia rokovali o situácii v Sýrii, iránskom jadrovom energetickom programe, rovnako ako o protivládnych demonštráciách a protestoch v celom Turecku.

Obaja predstavitelia tiež diskutovali o zdieľaní spravodajských informácií medzi Ankarou a Tel Avivom. Mimo toho, Pardo požiadal o dohodnutie schôdzky s tureckým premiérom Tayyipa Erdoganom, na čo ale nedostal odpoveď.

Izrael zatiaľ nepotvrdil reportáž tureckého denníka.

Protivládne nepokoje začali po tom, čo polícia rozbila “protest v sede” na námestí Taksim 31. mája, ktorý sa konal na protest proti demoláciu parku Gezi.

Protestujúci tvrdia, že park, ktorý je tradičným zhromaždiskom na zhromaždenia a demonštrácie, ako aj obľúbenou turistickou destináciou, je v meste posledný zelený verejný priestor. Počet obetí pri stretoch medzi protivládnymi demonštrantami a políciou v Turecku už dosiahol údajne päť mŕtvych.

Vo štvrtok Erdogan vydal “posledné varovanie” pre tisíce demonštrantov, aby evakuovali Gezi Park v meste Istanbul.

Poznámka redakcie protiprudu.org:
V súvislosti s týmto stretnutím vyznieva nedávne vyjadrenie Erdogana o tom, že sionizmus a fašizmus sú jedno, ako hra pre tureckú verejnosť, ktorá ešte stále úplne neprehryzla izraelský útok na humanitárny konvoj lodí do pásma Gazy. Praktická politika Turecka však svedčí o nadštandardných vzťahoch s Izraelom. Na verejnosti sa široko propagujú iba neškodné gestá a reči, ktoré Izraelu ani v najmenšom neublížia. O to sú ale halasnejšie.

Preklad: www.protiprudu.org

Váš názor nás zaujíma, prosím pridajte komentár:

{ 0 comments… add one now }