Rozsudok: “Vinný, ale nepriateľovi nepomáhal”

31.7.2013

in Spoločnosť a politika

3.00 avg. rating (67% score) - 1 vote

Vojenský tribunál vyniesol rozsudok v prípade vojaka Bradleyho Manninga. Ako sa aj očakávalo, informátora webovej stránky WikiLeaks uznali za vinného zo špionáže, krádeže štátneho majetku, vydieračstva a nesplnenia príkazu.

Bradley ManningAle je aj senzácia: súd ospravedlnil Manninga v hlavnom bode obvinenia – pomoci nepriateľovi. Dopisovateľ Hlasu Ruska v USA Roman Mamonov sleduje finále procesu, ktorý vyvolal veľký ohlas.

Na zasadanie vojenského tribunálu vo Forte Mid čakalo stovky novinárov, ktorí obsadili prístupy k vojenskej základni a takisto dva desiatky prívržencov Manninga držiacich plagáty s nápismi „Slobodu Bradleymu“, „Obhájime slobodu slova“, „Manning nie je zradca, ale hrdina“.

Málo kto pochyboval, že rozsudok bude obviniteľný. Otázka spočívala len o tom, nakoľko bude rozsudok prísny. Celých 8 týždňov, čo prebiehal súdny proces, vojenskí prokurátori dokazovali, že Manning vedel, že tajné dokumenty, ktoré odovzdal webovej stránke WikiLeaks, sa dostanú do rúk teroristov. A to znamená, že zámerne poskytol pomoc nepriateľovi.

A tu došlo k senzácii. Sudca – plukovníčka Denise Lindová (na požiadavku Manninga prípad súdil jeden sudca a nie prísediaci) ospravedlnila vojaka vo veci poskytnutia pomoci nepriateľovi. Práve ohľadne tohto bodu hrozil vojakovi doživotný trest bez práva predčasného oslobodenia.

Manninga ospravedlnili okrem toho zo zverejnenia videa útoku amerického vojenského vrtuľníka Apache v Iraku v roku 2007, počas ktorého zahynuli 2 novinári agentúry Reuter a 12 civilistov.

Ale to je jediné víťazstvo advokátov Manninga. Z ostatných dvoch desiatkov epizód ho uznali za vinného. Paragrafy sú vážne: krádež tajných materiálov, počítačové vydieračstvo, nesplnenie príkazu a hlavne špionáž. Považujú za ňu odovzdávanie tajnej informácie webovej stránke WikiLeaks. Zakladateľ stránky – Julian Assange – to už nazval ako extrémizmus zo strany špeciálnych služieb, útok na slobodu tlače a krach reputácie Obamu:

– Je to prvý prípad v USA, keď odhaľovateľa štátnych zločinov odsúdili zo špionáže za komunikáciu s tlačou. A to je len časť politiky Obamu v boji s únikmi a odhaľovateľmi. Administrácia Obamu iniciovala viac vyšetrovaní voči odhaľovateľom obviňujúc ich zo špionáže, ako všetci predošlí prezidenti dokopy. Je to príklad extrémizmu ospravedlňovaný národnou bezpečnosťou.

Pripomenieme, že Manning odovzdal WikiLeaksu vyše 700 tisíc dokumentov. Sú to správy o rôznych incidentoch počas vojny v Iraku a Afganistane, diplomatická korešpondencia, spis na väzňov Guantanamo. Samotný vojak trvá na tom, že chcel povedať pravdu, ako pohŕdavo sa Američania správajú k životom civilistov vo vojenských zónach.

Koľko rokov Manning bude vo väzení sa dozvieme len o 9.30 hod. času východného pobrežia USA. Celkovo mu hrozí do 130 rokov väzenia.

Zdroj: slovak.ruvr.ru

Váš názor nás zaujíma, prosím pridajte komentár:

{ 0 comments… add one now }