NSA odpočúvala zastúpenia EÚ plošticami

2.7.2013

in Sloboda a súkromie

3.00 avg. rating (67% score) - 1 vote

Americká tajná služba NSA zrejme cielene špehovala Európsku úniu. Podľa informácií SPIEGEL-u inštalovali Američania ploštice v zastúpení EÚ vo Washingtone a infiltrovali počítačovú sieť. Aj v New Yorku a Bruseli boli útoky.

NSA odpočúvala zastúpenia EÚ plošticamiHamburg – Americká National Security Agency (NSA) sleduje nielen komunikáciu európskych občanov, ale zrejme cielene špehuje budovy EÚ. To vyplýva z tajných dokumentov, ktoré vlastní informátor Edward Snowden a ktoré si po čiastkach mohol SPIEGEL pozrieť. V jednom dokumente NSA označenom ako “prísne tajné” zo septembra 2010 je popísané, ako tajná služba atakuje diplomatické zastúpenie EÚ vo Washingtone.

Podľa toho neboli inštalované len ploštice v budove v centre hlavného mesta USA, ale bola aj infiltrovaná interná počítačová sieť. Týmto spôsobom získali Američania nielen prístup k rokovaniam v priestoroch EÚ, ale aj ku e-mailom a interným dokumentom na počítačoch.

Útoky na zariadenia EÚ poukazujú na ďalšiu úroveň špehovacích aktivít NSA. Už týždne vychádzajú na povrch detaily o Prism a ďalších sledovacích programoch, ktoré sústredil Snowden. Aj britská tajná služba GCHQ vykonáva zrejme podobný program menom Tempora, ktorým celosvetovo sleduje telefonické a internetové spojenie.

Podľa podkladov, do ktorých mohol SPIEGEL nahliadnuť, je aj zastúpenie EÚ pri Spojených národoch atakované podobným spôsobom ako ostatné vo Washingtone. V dokumente NSA zo septembra 2010 sú Európania menovaní výslovne ako cieľ útoku.

Odpočúvací útok na telefonickú centrálu EÚ v Bruseli

Očividne sú americké tajné služby zodpovedné aj za odpočúvací útok, ktorý sa uskutočnil v Bruseli. Pred niečo viac ako piatimi rokmi boli bezpečnostným expertom EÚ nápadné viaceré nezdarené hovory, ktoré zrejme platili diaľkovo ovládanej komunikačnej obsluhe v budove Justus-Lipsius. Tam sedí Ministerská rada EÚ a Európska rada.

Stopa volajúceho, ktorú sledovali bezpečnostné úrady, viedla do hlavného stanu NATO na bruselskom predmestí Evere. Presná analýza ukázala, že útoky na telekomunikačné zariadenie pochádzali zrejme z jednej mimoriadne chránenej oblasti zariadení NATO, ktoré sú využívané expertmi NSA.

Preskúšanie diaľkovo ovládanej komunikačnej obsluhy prinieslo, že bola viackrát z presne tohto NATO-komplexu volaná a dosiahnutá. Každý členský štát EÚ má v budove Justus-Lipsius priestory, kam sa môžu ministri utiahnuť, sú tam aj telefónne a internetové prípojky.

Autori: Laura Poitras, Marcel Rosenbach, Fidelius Schmid a Holger Stark
Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org

Váš názor nás zaujíma, prosím pridajte komentár:

{ 0 comments… add one now }