Izraelský strážnik zabíjal v Jeruzaleme

24.6.2013

in Spoločnosť a politika

3.00 avg. rating (67% score) - 1 vote

Ochrankár zastrelil izraelského muža v piatok na verejnej toalete pri Západnom múre v Jeruzaleme, jednom z najposvätnejších miest judaizmu. Paľbu začal po tom, ako začul muža kričať “Allah Akbar”, čo v arabčine znamená “Alláh je najväčší”.

Izraelský strážnik zabíjal v JeruzalemeStrážny tvrdil, že paľbu zahájil, pretože si myslel, že muž bol palestínsky bojovník. Reuters citovala policajného hovorcu Micky Rosenfelda, ktorý povedal: “Skutočnosť, že kričal Allahu Akbar sa zdá byť tým dôvodom, pre ktorý ochranka vytiahla zbraň a zahájila naňho paľbu.”

Obeťou bol muž, štyridsiatnik Židovského pôvodu. Zdravotníci sa ho pokúsili na mieste zachrániť , ale zanedlho umrel na vážne zranenia, hlásil Jerusalem Post.

Obeť streľby bola podľa izraelských médií častým návštevníkom svätého miesta. Tí, ktorí ho poznali, povedali, že to bol “divný človek”, trochu odtrhnutý od reality, ktorý chodil k Západnému múru tárať o vládnej politike. V poslednej dobe vyhlasoval, že konvertoval k islamu, uviedli svedkovia.

Arabský výraz “Allah Akbar” – známy ako Takbir – je bežne používaný u moslimov v rôznych kontextoch, od formálnej modlitby až po neformálne vyjadrenie silných emócií, ako je strach, prekvapenie, triumf alebo vzdor. Neformálne použitie môže byť porovnané so západnou frázou: “Ach môj bože.”

K incidentu so streľbou došlo pri Západnom múre, miestom hromadných pravidelných bohoslužieb židovských veriacich. Námestie priliehajúce ku stene sa nachádza hneď vedľa Chrámovej hory, ktorá je židmi uctievaná ako miesto, kde kedysi stáli dva biblické chrámy. Je to tiež miesto tretej najposvätnejšej islamskej mešity Al-Aksá.

Zdroj: protiprudu.org

Váš názor nás zaujíma, prosím pridajte komentár:

{ 0 comments… add one now }