Izrael uskutočnil v Stredomorí raketový test

5.9.2013

in Vojny a armády

3.00 avg. rating (67% score) - 1 vote

Mysteriózny incident v Stredozemnom mori: podľa ruských úradov boli tam odpálené dve balistické rakety – do východného smeru. Izraelská armáda hovorí o spoločnom raketovom teste s USA.

raketaMoskva – Ruské ministerstvo obrany hlásilo štart dvoch balistických rakiet z centra Stredomoria smerom na Východ. Tam sa nachádza, okrem iného krajina v občianskej vojne – Sýria. Rakety zaregistrovala ruská radarová stanica pri ruskom meste Armavir, oznámilo to následne ministerstvo v utorok.

S odkazom na zdroj v sýrskom hlavnom meste Damašek hlási ruská agentúra Ria, že lietajúce objekty dopadli do mora. Agentúra Itar-Tass citovala jedného hovorcu NATO slovami, že obranný pakt skúma informácie o údajnom štarte.

Na poludnie prevzala izraelská armáda zodpovednosť za tento incident. Išlo o raketový test, oznámilo ministerstvo obrany. V rámci pokusu bola štartovaná jedna raketa typu “Arrow-3″ z leteckej základne v centrálnom Izraeli. Test prebehol úspešne. O druhom štarte rakety neboli žiadne údaje. Izrael pri tomto teste spolupracoval s USA.

Izraelský šéf vlády Benjamin Netanjahu varoval po úspešnom pokuse pred útokom na Izrael. “Ja hovorím každému, kto by nám chcel urobiť zle – to sa neodporúča.”

Systém “Arrow” slúži k zachytávaniu rakiet krátkeho a stredného doletu. Po prvý raz testoval Izrael riadenú strelu “Arrow-3″ minulý rok.

Tento test sa uskutočnil v utorok o 8.16 hod. SEČ – presne v tom čase, keď aj ruské úrady registrovali štart rakety. V Stredozemnom mori križuje v súčasnosti množstvo vojenských lodí USA, ktoré by možno mali zasiahnuť do už dva roky trvajúcej občianskej vojny v Sýrii. USA zvažujú vojenský úder proti sýrskemu režimu kvôli údajnému nasadeniu jedovatého plynu. V utorok však nebola odpálená žiadna raketa z lodí US-námorníctva v Stredozemnom mori, oznámil Pentagon.

Preklad: Juraj Borský, Zdroj: protiprudu.org

Váš názor nás zaujíma, prosím pridajte komentár:

{ 0 comments… add one now }