Čína vysiela vojnové lode k sýrskemu pobrežiu

9.9.2013

in Vojny a armády

3.00 avg. rating (67% score) - 1 vote

Podľa správ vyslala Čína vojnové lode pred sýrske pobrežie, aby „pozorovali“ konanie tam už križujúcich amerických a ruských lodí. Napätie stúpa nielen v regióne vzhľadom na hroziaci vojenský úder voči Sýrii, s ktorým možno rátať už nadchádzajúci týždeň.

bojova lodAko hlási ruský internetový magazín Telegrafist.org, vyslala Čínska oslobodzovacia armáda (VBA) obojživelnú výsadkovú loď Jinggangshan (triedy Yuzhao, dĺžka 210 m, šírka 28 m, s veľkou vrtuľníkovou palubou, palubou pre 16 obojživelných pancierovaných výsadkových vozidiel, a až do 1000 námorníkov) do východného Stredomoria. Loď sa v súčasnosti pohybuje smerom na Suezský prieplav, dorazí preto onedlho do Stredomoria pred Sýrske pobrežie.

Ako sa hovorí, nemá táto loď za úlohu zúčastniť sa na »agresívnych akciách«, ale len „pozorovať“ konanie amerických a ruských vojnových lodí. Bez ohľadu na to, ide pri Jinggangshano o loď vyzbrojenú na boj. V marci tohto roku sa Jinggangshan zúčastnilaa na manévroch v blízkosti Malajzie, ktoré mali demonštrovať bojaschopnosť a schopnosť obrany čínskeho námorníctva s Juhočínskom mori. Na základe tejto informácie majú byť ešte ďalšie lode čínskej VBA na ceste do tohto regiónu. O ktoré lode sa presne jedná, doteraz nie je známe.

Včera bolo hlásené, že Rusko prekladá ďalšie vojnové lode – dva torpédoborce a jeden raketový krížnik – do východného Stredomoria, aby posilnilo svoju prítomnosť. V priestore Stredomoria sa už zdržujú okrem iných aj tri ďalšie ruské bojové lode, ktoré tam dorazili počas uplynulých dvoch týždňoch.

Začiatkom týždňa Rusko ostro kritizovalo vyslanie amerických vojnových lodí pred sýrske pobrežie. Oleg Dogajev, vysokopostavený zástupca ruského ministerstva obrany, vyhlásil: »Vyslanie lodí vyzbrojených križujúcimi strelami pred pobrežie Sýrie sa negatívne odrazí na situácii v regióne.«

V súčasnosti sa vo východnom Stredomorí zdržuje päť amerických torpédoborcov, ako aj obojživelná transportná loď a prakticky iba čakajú na povel k útoku. Americká lietadlová loď USS Nimitz so svojou formáciou, ku ktorej patria najmenej dva ďalšie torpédoborce, kotvia v blízkom Červenom mori.

V inom článku zostrila Čína v súčasnosti svoju rétoriku v spojitosti so Sýrskou krízou. Varovala na stretnutí G-20 amerického prezidenta Baracka Obamu, že vojenská akcia by mohla mať »negatívny vplyv na svetové hospodárstvo«. To platí predovšetkým pre ceny ropy, pri ktorých v prípade útoku treba rátať so silným nárastom.

V čínskych novinách Global Times, ktoré sú magazínom Foreign Policy popisované ako »hypernacionalistické« a ako »zúrivá hlásna trúba čínskej vlády« , bol včera uverejnený úvodník, v ktorom bol Obama ostro kritizovaný; nepodarilo sa mu dokázať, že útok chemickými zbraňami v Sýrii z 21. augusta bol skutočne skutok sýrskej vlády. Za vojenským nástupom stoja »geopolitické záujmy« Washingtonu. V tomto úvodníku sa aj sťažujú, že v spravodajstve amerických médií sa zatajuje, že sýrski rebeli sa priznali, že stoja za týmto chemickým útokom a Bielemu domu sa predhadzuje, že rozum sa podriaďuje tlaku na vojenskú intervenciu.

Zdroj: protiprudu.org

Váš názor nás zaujíma, prosím pridajte komentár:

{ 0 comments… add one now }