“Čierny rozpočet” tajných služieb USA odhalený

3.9.2013

in Vojny a armády

3.00 avg. rating (67% score) - 1 vote

Nové Snowdenove odhalenia dávajú náhľad: 52,6 miliárd dolárov rozpočet, 100.000 spolupracovníkov pre špionážne organizácie.

Edward SnowdenWashington – Nové odhalenia informanta Edwarda Snowdena dávajú náhľad do prísne dôverného rozpočtu tajných služieb USA. “Washington Post” uverejnil vo štvrtok na svojich internetových stránkach vo výťahoch pod zámkou držaný tzv. “Black Budget” vlády USA. Že Washington za prácu tajných služieb v rozpočtovom roku 2013 odhadoval 52,6 miliárd dolárov (cca 40 miliárd euro), bolo známe – teraz však bolo prvý raz verejné, ako boli prostriedky v detaile použité.

Podľa “Washington Post” vychádza z finančného plánu mimo iné, že 16 úradov tajných služieb v USA zamestnáva celkovo 107.035 spolupracovníkov. Najväčšiu sumu pre aktuálny rozpočtový rok požaduje Central Intelligence Agency (CIA) s 14,7 miliardami dolárov. Na druhom mieste je National Security Agency (NSA) špecializovaná na odpočúvanie elektronickej komunikácie s rozpočtom predstavujúcim 10,8 miliárd dolárov. National Reconnaissance Office (NRO), ktorý je zodpovedný za špionážne satelity, dostane 10,3 miliárd dolárov.

Snowden pracoval ako externý IT spolupracovník pre NSA a prisvojil si pritom brizantné dokumenty tajných služieb USA. Počítačový expert prihral médiám mimo iné dokumenty o sledovaní internetu prostredníctvom NSA, čo viedlo celosvetovo k rozhorčeniu. Od mája sa nachádza na úteku, justícia USA ho obviňuje zo špionáže. V súčasnosti sa zdržuje v Rusku, ktoré mu predbežne poskytlo na jeden rok azyl. (APA, 29.8.2013)

Preklad: Juraj Borský, Zdroj: protiprudu.org

Váš názor nás zaujíma, prosím pridajte komentár:

{ 0 comments… add one now }